У ТДМУ розпочала роботу служба психологічної підтримки

За сприяння адміністрації Тернопільського державного медичного університету імені І.Я.Горбачевського створено центр психологічного консультування, головним завданням якого є надання психологічної допомоги в кризових та стресових ситуаціях, попередження процесів дезадаптації, психологічний супровід навчально-виховного процесу та реалізація заходів профілактичного, корекційного та просвітницького характеру. Актуальними завданнями є також підвищення психологічної культури усіх учасників навчально-виховного процесу, гуманізація стосунків у студентських та педагогічних колективах. 

Зустріч фахівця Центру психологічного консультування, психолога Людмили Богуцької з викладачами ТДМУ 

 В рамках тижня відкритих дверей Центру психологічного консультування відбулася зустріч психолога Людмили Богуцької з викладачами ТДМУ на тему «Особистісні ресурси та попередження емоційного вигорання у педагога».

В спілкуванні з педагогами психолог ділилася методами швидкого відновлення, техніками розвитку навику усвідомленості. Особливо дієвими виявилися м’які та прості методи зосередженості в моменті «тут і тепер», які розвивають навик долати стрес, а також впоратися з емоційним болем:

-Не впадати у відчай, навіть тоді, коли тобі щось не вдається. 

Помічати, як багато різних процесів проходять у нашій свідомості – часто це продукт фантазій, заснований на страхах чи попередньому, не завжди вдалому досвіді. Тоді навик розділення моментів стає рятівним, людині легше вдається зробити те, на що раніше витрачалися надмірні зусилля. 

Викладачі також активно дискутували та обмінювалися власними рецептами гармонійного життя. 

Бесіда-спілкування пройшла в довірливій дружній атмосфері. Учасникам зустрічі було надано багато корисних рекомендацій у розв’язанні життєвих труднощів та проблем, покращенні самопочуття та поглибленні саморозуміння.

З нагоди Всеукраїнського Дня психолога 23 квітня 2019 року у бібліотеці ТНМУ фахівцями Центру психологічного консультування Тетяною Гусєвою та Людмилою Богуцькою було проведено зустріч на тему «Діалоги з психологом». 

В особливому просторі відкритого діалогу учасники поділилися тим, що цінне для них і може бути таким для інших, знайшли відповіді на свої питання, отримали навички чути та відчувати себе, свої власні відчуття.

В особливому просторі відкритого діалогу учасники поділилися тим, що цінне для них і може бути таким для інших, знайшли відповіді на свої питання, отримали навички чути та відчувати себе, свої власні відчуття.

День знань з Центром психологічного консультування

1 вересня 2019 року фахівці центру психологічного консультування ТНМУ імені І.Я.Горбачевського разом зі студентами-волонтерами підготували багато корисного для дітей та їх батьків на святі до Дня знань, яке відбувалося у парку ім.Т.Г.Шевченка.

Психологами центру психологічного консультування Тетяною Гусєвою та Людмилою Богуцькою було проведено експрес-консультації для батьків про те, як допомогти дитині адаптуватись до школи чи дошкільного закладу, а підліткові – до навчання у ВНЗ.

На дітей чекали цікаві активності від волонтерів-консультантів. Діти вчилися долати стрес, допомагати собі при посиленні тривоги, та виконували прості, але важливі вправи із нейройоги для покращення мозкової активності, ознайомилися з техніками для зняття напруги. Було пізнавально та цікаво! 


Обговорення особливостей проведення заходу до Дня психічного здоров'я для вчителів міста разом зі студентами 

Фахівці Центру психологічного консультування пройшли навчання наданню дистанційної психологічної допомоги під час пандемії COVID - 19

Центр психологічного консультування увійшов в ГО "Асоціація психологів вищої школи України"

10 жовтня, представники іноземного факультету і члени науково-практичного товариства «MedGRADiENT» Праджвал Гангаппа Тіппанавар та Мохамед Шумаель Кхан організували вебінар «Don’t let your struggle become your identity», присвячений проблемам молоді та її психічного здоров’я у період коронавірусної пандемії. Спікером заходу стала керівниця Центру психологічного консультування, кандидат психологічних наук Тетяна Гусєва. Вона представила доповідь на тему «Чому психічне здоров’я є важливим для кожного?» («Why mental health is important?»). 

                     МЕТОДИЧНИЙ СЕМІНАР                                                                                                 

15 жовтня фахівці Центру психологічного консультування прийняли участь у методичному семінарі , організованому Асоціацією психологів вищої школи України. Онлайн захід відбувся на платформі Zoom. Учасники даного семінару розглянули актуальне на сьогодні питання особливостей роботи психологічної служби в умовах карантину. Психологи ділилися своїм досвідом та цікавими ідеями. 

ZOOM - зустріч на тему міжособистісних стосунків, організована фахівцем Центру психологічного консультування Людмилою Богуцькою 

Участь керівниці Центру психологічного консультування  Тетяни Гусєвої в  якості доповідача в Україно-швейцарському проєкті "Групи рівних". Тема доповіді "Емоції в роботі викладача університету". 

Zoom-зустріч на тему тривожності для всіх зацікавлених. Організатор та ведуча Людмила Богуцька.

Участь психологині Центру психологічного консультування в Україно-швейцарському проєкті "Групи рівних" Людмили Богуцької. Тема "Емоційне вигорання"

В АПВШУ відбувся перший у 21-22 навчальному році методичний семінар. Колеги з різних куточків України (ЗВО Дніпра, Києва, Миколаєва, Одеси, Полтави, Сум, Тернополя та Херсона) обговорили особливості взаємодії психологічної служби з представниками інших структур та підрозділів ЗВО. 

7 жовтня 2021 року кафедра психіатрії, наркології та медичної психології, спільно з Центром психологічного консультування та Центром виховної роботи і культурного розвитку організували низку інформаційних бесід зі студентами 1 та 2 курсу на тему протидії булінгу. 


12 жовтня 2021 р.  Групи рівних. Доповідач: к психол.н Тетяна Гусєва ,керівниця Центр психологічного консультування ТНМУ. Тема-"Точки опори".

Говорили про "подушки безпеки", шукали "точки опори", рефлексували, малювали і вчилися надавати собі самопідтримку.


18 жовтня 2021 року фахівчині Центру психологічного консультування Тетяна Гусєва та Людмила Богуцька прийняли участь у  IV Науково-практичній конференції з міжнародною участю  «2021-Ukrainian mental health conference», організованої кафедрою загальної та медичної психології НМУ імені О.О. Богомольця.

Ключова тема конференції: «Сучасна психологічна служба ЗВО: збереження психічного здоров’я та психологічного благополуччя людини».


25 жовтня 2021р.  психологинею Центру психологічного консультування Людмилою Богуцькою організовано та проведено zoom-зустріч на тему "Емоційне насилля. Як не дати себе з"їсти". Фахівчинею було розкрито актуальну тему, яка торкалася питань порушення особистісних границь, маніпулюванню у стосунках, емоцій, які виступають маркерами емоційного насилля та технікам захисту та самовідновлення.

16 грудня,  на черговій зустрічі Групи рівних за участі фахівчині Центру психологічного консультування Богуцької Людмили обговорювали  тему: "Психологічний тиск в роботі викладача. Як не дати себе в образу?"

16.02. 2022 розпочався курс підвищення кваліфікації педагогічних працівників "Емоції на роботі:профілактика емоційного та професійного вигорання викладача". Тренер курсу керівниця центру психологічного консультування Тетяна Гусєва. 


Фахівці центру психологічного консультування ТНМУ прийняли участь 21.04.2022 року у Всеукраїнському круглому столі "Виклики сьогодення для психологічної служби ЗВО у воєнний час".

У Тернопільському національному медичному університеті імені І.Горбачевського 29 квітня 2022 року фахівці центру психологічного консультування організували ресурсну зустріч для внутрішньо переміщених осіб. 

Психологиня Тетяна Гусєва прийняла участь в серії публікацій на тему"Життя "після", що війна зробила та з чим прийдеться ще боротися", на інстаграм-сторінці tnmu_outlook, де дала відповіді на поставлені студентами запитання(травень-червень 2022р.)

Проведено онлайн зустріч зі студентами "Стрес-менеджмент перед сесією" на платформі Teams. Піднімалися актуальні питання-чому важливо навчатися в умовах війни, як це робити, як ефективно працювати з високим рівнем тривоги, що робити, якщо немає мотивації, які є лайфхаки для зниження стресу під час сесії.

Студенти ТНМУ дізналися про методики запобігання емоційному вигоранню

2 листопада 2022 року відбувалася онлайн-зустріч «Як не вигоріти під час навчання в університеті» з психологинею, кандидаткою психологічних наук Тетяною Гусєвою.


Участь фахівців центру психологічного консультування у методичному тренінгу "Психологічна стійкість викладачів"(22,23,24.02.23р.) що є частиною навчального проєкту "Плекання резилієнтності у закладах вищої освіти" в рамках Національної програми з охорони психічного здоров'я та психосоціальної підтримки та Українського БФ Центр здоров'я та розвитку "Коло сім'ї", Інститут КПТ.


10 березня 2023 року відбулася чергова зустріч завідувачки центру психологічного консультування ТНМУ, психологині Тетяни Гусєвої зі здобувачами вищої освіти за спеціальністю «Медсестринство» першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти.

Під час спілкування обговорили важливість психологічної підтримки усіх учасників освітнього процесу. Психологиня звернула увагу слухачів на специфіку роботи центру психологічного консультування: студенти дізналися про різні формати психологічної допомоги, такі як індивідуальне консультування в онлайн та офлайн форматі, групові зустрічі психоосвітнього характеру на платформах MS Teems, Zoom та Google Meet, можливості участі у групах особистісного розвитку.


21. 04.23 року в онлайн форматі відбувся круглий стіл за участю професійної спільноти психологів вищих закладів освіти України «Роль психологічної служби ЗВО у збереженні психологічної стійкості й розвитку особистісного потенціалу учасників освітнього процесу вищої школи України в реаліях війни та повоєнний період», проведення якого було зініційовано Асоціацією психологів вищої школи України та університетами-партнерами.

У заході взяли участь близько 50 психологів з університетів, інститутів, академій, коледжів та шкіл Одеси, Миколаєва, Тернополя, Львова, Полтави, Житомира, Кременця, Києва, Харкова, Дніпра, Луцька, Вінниці, Сум, Ніжина та Чернівців. Ми раді були вітати гостей із ЗСУ, Українського науково-методичного центру прикладної психології та соціальної роботи, Інституту психології ім. Г. С. Костюка НАПН України.

Психологічну службу ТНМУ представляла Тетяна Гусєва - психологиня,  керівниця Центру психологічного консультування.

Основною метою зібрання став аналіз діяльності психологічних служб ЗВО протягом 2022 року в умовах війни та координація подальшої роботи психологічної служби зі створення підтримуючого середовища для збереження психологічної стійкості учасників освітнього процесу у ЗВО.

У межах роботи круглого столу було досягнуто наступні результати:

-проаналізовано діяльності АПВШУ в умовах війни та подальші перспективи розвитку цілісної системи піклування про психічне здоров’я студентів та працівників ЗВО;

-розглянуто ефективні професійні технології та моделі надання психологічної допомоги працівниками психологічної служби ЗВО, досвіду їх впровадження;

-сформовано нагальні завдання професійної психологічної спільноти у створенні багаторівневої системи підтримуючого освітнього середовища у ЗВО;

-презентовані результати дослідження умов ефективних превентивних втручань задля зміцнення психічного здоров’я та плекання психологічної стійкості учасників освітнього процесу ЗВО.


7 вересня відбулась онлайн зустріч менторів з психологинею центру психологічного консультування Тетяною Гусєвою.

Під час зустрічі обговорювали питання адаптації першокурсників та труднощі, з якими вони можуть зустрітися.

Зокрема обговорили такі теми:  Булінг,  Стосунки у групі,  Надмірні хвилювання через оцінки та іспити,  Стрес, який переживають студенти в умовах війни.  

Ця зустріч для менторів була можливістю отримати відповіді на всі важливі для них запитання. Адже психологічна підтримка першокурсників є одним з ключових аспектів роботи ментора. 


Такі зустрічі допомагають команді працювати ефективніше та з більшою мотивацією, а ще важливі для згуртування колективу.

20 вересня 2023 року відбулася зустріч студентів шостого курсу факультету іноземних студентів з деканом - професором Марією Марущак, представниками деканату, гарантом ОПП - професором Олександрою Олещук, доцентом кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Лесею Сас.

Леся Сас вкотре розповіла про центр психологічного консультування ТНМУ та можливості психологічної підтримки усіх здобувачів та наголосила на важливості  турботи про психічне здоров’я. У цей непростий для усіх нас час психологи закладів вищої освіти та фахівці з кризової інтервенції з усіх куточків України та світу об'єдналися заради спільної мети - психологічної підтримки нашого майбутнього - наших студентів.

10 жовтня - Всесвітній день психічного здоров’я (World Mental Health Day) або День ментального здоров’я у світі та в Україні відзначається щороку 10 жовтня. Свято покликане звернути увагу на проблеми, пов’язані з психічним станом людини, та для підтримки людей з подібними захворюваннями. Основна мета цього святкування – скоротити поширеність захворювань, пов’язаних з психічними розладами: депресивні стани, фобії, розлади особистості, алкогольна та наркотична залежності, шизофренія, недоумкуватість, порушення свідомості тощо.

Окрім того, Всесвітній день ментального здоров’я спрямований на підтримку людей, які не страждають на серйозні відхилення з боку психіки, проте переживають скрутні часи та потребують сили волі й характеру, які б допомогли їм впоратися з будь-якими життєвими труднощами.